Προγράμματα Πολιτιστικών Θεμάτων

Στο πλαίσιο εφαρμογής των Πολιτιστικών Προγραμμάτων είναι δυνατόν να αναπτυχθούν δράσεις που αφορούν στους παρακάτω θεματικούς άξονες:

• Θεατρικό εργαστήρι: ανάπτυξη παραστατικών δεξιοτήτων των μαθητών, προετοιμασία παράστασης θεατρικού έργου επώνυμου συγγραφέα, δημιουργία πρωτότυπης παράστασης των μαθητών, θεατρικό αναλόγιο, κ.ά.
  • Μουσικό / χορευτικό εργαστήρι: συγκρότηση χορωδίας ή ομάδας χορού με την πρακτική και θεωρητική προσέγγιση του θέματος (π.χ. παραδοσιακοί χοροί μιας συγκεκριμένης περιοχής και διερεύνηση των ιστορικών, κοινωνικών, οικονομικών παραγόντων που επηρεάζουν την εξέλιξη του ή αφιέρωμα στη συγκεκριμένη φορεσιά, κόσμημα, κ.ά.).
  • Εικαστικό εργαστήρι: πρακτική και θεωρητική προσέγγιση μιας συγκεκριμένης μορφής ή τεχνοτροπίας (π.χ. εργαστήρι κεραμικής, ψηφιδωτού, αγιογραφίας, κ.λ.π.) ή συγκρότηση ομάδας αισθητικής παρέμβασης στο χώρο του σχολείου.
  • Μαθητικός τύπος: έκδοση εφημερίδας ή περιοδικού σε έντυπη ή και ηλεκτρονική μορφή:  Συγκεκριμένη συντακτική ομάδα μαθητών η οποία θα έχει την ευθύνη της συγκέντρωσης, επιλογής, σύνταξης και παρουσίασης της ύλης. Ένα μαθητικό έντυπο, ανάλογα με τον χαρακτήρα του, παρακολουθεί τα επίκαιρα τοπικά και παγκόσμια γεγονότα, περιλαμβάνει συνεντεύξεις, ανταποκρίσεις, παρουσιάσεις, ανακοινώσεις, κ.ά.
  • Λέσχη φωτογραφίας: γνωριμία με την τέχνη και τεχνική της φωτογραφίας, πρακτική άσκηση με αφορμή συγκεκριμένο θέμα και στόχο το συνδυασμό θεωρίας και πράξης.
  • Θέματα πολιτιστικής κληρονομιάς και τοπικής ιστορίας και μυθολογίας (π.χ. αρχιτεκτονική κληρονομιά μιας περιοχής, "υιοθεσία" μνημείων), κοινωνικά (π.χ. ρατσισμός, πρόσφυγες), λαογραφικά (π.χ. ήθη, παραδόσεις, παιχνίδια), κ.ά.
  • Άλλα καινοτόμα πολιτιστικά προγράμματα.

Ήθη και Έθιμα του Μουζακίου - Ανάδειξη του Λαογραφικού Μουσείου "Οι Γόμφοι" (2010)

Δείτε την παρουσίαση με πλούσιο φωτογραφικό υλικό από τις δράσεις στα πλαίσια υλοποίησης του προγράμματος.

"Ανθρώπινοι πολιτισμοί: Συνήθειες και τρόπος ζωής" (2012)

Δείτε το βίντεο που ετοίμασαν οι μαθητές.

"Προβολή του τόπου μας: Μουζάκι Καρδίτσας" (2012)

Δείτε το βίντεο που ετοίμασαν οι μαθητές.

"Στην εφηβεία, αυτοεκφράζομαι" (2013)

Δείτε την παρουσίαση με τα συμπεράσματα από τις απαντήσεις των μαθητών μετά τη συμπλήρωση ερωτηματολογίου και φωτογραφικό υλικό από την επίσκεψη στο Μουσείο της Ακρόπολης.