1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΟΥΖΑΚΙΟΥ

Ν. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

Ωρολόγιο Πρόγραμμα

Για να δείτε το πρόγραμμα της τρέχουσας σχολικής χρονιάς ανοίξτε τον παρακάτω σύνδεσμο:

ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Για τους Γονείς

Ο ρόλος των γονέων στην προσπάθεια να βοηθήσουν το παιδί στην ανάπτυξη και στην καλλιέργεια της προσωπικότητάς του και ταυτόχονα να συμβάλουν στην αποτελεσματικότητα του έργου του σχολείου είναι πολύ σημαντικός.

- οι γονείς/κηδεμόνες διδάσκουν στο παιδί αξίες, κοινωνικές συμπεριφορές και το βοηθούν να αποκτήσει εμπιστοσύνη στον εαυτό του,

- οι γονείς/κηδεμόνες παραμένουν ο βασικός πυρήνας της ζωής του παιδιού και ο κυριότερος παράγοντας προστασίας του, ο οποίος εκφράζεται ως:

• οικογενειακή σταθερότητα
  • υιοθέτηση κανόνων
  • σεβασμός στην προσωπικότητα του παιδιού

O ρόλος των γονιών είναι να μη συγχέουν το μαθητή με το παιδί και να δίνουν στο παιδί τους να καταλαβαίνει ότι μια αποτυχία στο σχολείο δεν σημαίνει γι’ αυτούς ότι απογοητεύονται ή ότι κλονίζεται η αγάπη τους γι’ αυτό. Αυτό μπορεί πολλοί γονείς να το θεωρούν αυτονόητο, πολύ συχνά, όμως, του δίνουν άλλα μηνύματα. Με την πρόθεση να του δείξουν ότι «πρέπει να το πάρει στα σοβαρά», το τιμωρούν, το μαλώνουν ή δείχνουν μόνο τη δυσαρέσκεια και την απογοήτευσή τους, χωρίς να προσπαθήσουν καν να το καταλάβουν και να το βοηθήσουν. Για να ξεπεράσουν όμως τις δυσκολίες τους, τα παιδιά χρειάζονται ανθρώπους που ενδιαφέρονται να ακούσουν και να καταλάβουν. Με τον τρόπο αυτό, μαθαίνουν να ζητούν βοήθεια όταν τη χρειάζονται και να μην εγκαταλείπουν όταν κάτι δεν πάει καλά. Χρειάζονται γονείς που καταλαβαίνουν ότι πραγματικά καλός μαθητής είναι μόνο αυτός που είναι καλά και στην υπόλοιπη ζωή του.

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων αποτελεί τη συλλογική έκφραση της άποψης των Γονέων και Κηδεμόνων των μαθητών. Το σχολείο χρειάζεται και επιδιώκει τη συνεργασία του Συλλόγου για την προαγωγή του σχολικού έργου. Είναι προφανές ότι το εκπαιδευτικό έργο ανήκει στην αρμοδιότητα και ευθύνη των εκπαιδευτικών, του Καθηγητικού Συλλόγου και του Διευθυντή του κάθε σχολείου. Τα θέματα όμως της παιδαγωγικής λειτουργίας, των ενδοσχολικών και εξωσχολικών εκδηλώσεων και το γενικότερο κλίμα στο σχολικό χώρο επηρεάζονται από την καλή συνεργασία των εκπαιδευτικών και του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.

Οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας μπορούν να ενημερωθούν για τις ώρες προσέλευσής τους στο σχολείο κατά το τρέχον σχολικό έτος, ώστε να ενημερωθούν από τους διδάσκοντες για την επίδοση των παιδιών τους, σύμφωνα με τον πίνακα που ακολουθεί.

ΔΕΙΤΕ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ

Οικογένεια