1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΟΥΖΑΚΙΟΥ

Ν. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

Ωρολόγιο Πρόγραμμα

Για να δείτε το πρόγραμμα της τρέχουσας σχολικής χρονιάς ανοίξτε τον παρακάτω σύνδεσμο:

ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Η ιστορία του Σχολείου μας

2011

Τα δύο Γυμνάσια συγχωνεύονται, υπό την επίσημη ονομασία “1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΟΥΖΑΚΙΟΥ”.

1992

Τα δύο Γυμνάσια συστεγάζονται σε καινούριο κτίριο, δίπλα από το γήπεδο Μουζακίου.

1988

Χωρίζεται το Γυμνάσιο Μουζακίου σε δύο Γυμνάσια, επί κυβερνήσεως Α. Παπανδρέου, με τρεις τάξεις το καθένα. Το 1ο Γυμνάσιο στεγάζεται στο κτίριο του Γυμνασίου Μουζακίου και το 2ο Γυμνάσιο στεγάζεται στο κτίριο του πρώην Δημοτικού Σχολείου, πίσω από την εκκλησία Μουζακίου.

1976

Διασπάται σε Γυμνάσιο και Λύκειο, με τρεις τάξεις το καθένα, επί κυβερνήσεως Κ. Καραμανλή.

1966

Επανενώνεται σε εξατάξιο Γυμνάσιο με δύο αυτόνομους κύκλους παιδείας, από τον δικτάτορα Γ. Παπαδόπουλο.

1965

Γίνεται σε ξεχωριστή θέση το Λύκειο Μουζακίου.

1964

Η εκπαιδευτική μεταρρύθμιση του Γ. Παπανδρέου το χωρίζει σε Γυμνάσιο και Λύκειο, με τρεις τάξεις το καθένα.

1949

Αρχίζει να κτίζεται ο 2ος όροφος του κτιρίου.

1946

Με έρανο των κατοίκων της περιοχής, κτίζεται ο 1ος όροφος του Γυμνασίου.

1943

Το 1943 το κτίριο του Γυμνασίου καίγεται από τους Γερμανούς.

1940

Ιδρύεται το οκτατάξιο Γυμνάσιο Μουζακίου.

1936

Λειτουργεί ως τριτάξιο Αστικό σχολείο επί δικτατορίας Ι. Μεταξά.

1930

Το Ελληνικό Σχολείο στα πλαίσια των μεταρρυθμίσεων της κυβέρνησης του Ελ. Βενιζέλου μετονομάστηκε σε Ημιγυμνάσιο, με δύο τάξεις.

1917

Ιδρύεται και λειτουργεί το πρώτο σχολείο στο Μουζάκι με τίτλο “Ελληνικό Σχολείο ή Σχολαρχείο” ως τριτάξιο.

Εκπαιδευτικά Προγράμματα