1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΟΥΖΑΚΙΟΥ

ΕλλάδαΜεγάλη ΒρετανίαΓερμανίαΓαλλία

Ημερολόγιο

Η ιστορία του Σχολείου μας

Τα σημαντικότερα γεγονότα της πλούσιας ιστορίας του σχολείου μας είναι:

1917: Ιδρύθηκε και λειτούργησε το πρώτο σχολείο στο Μουζάκι με τον τίτλο “Ελληνικό Σχολείο ή Σχολαρχείο”. Το Ελληνικό Σχολείο ήταν τριτάξιο.

1930: Το Ελληνικό Σχολείο στα πλαίσια των εκπαιδευτικών μεταρρυθμίσεων της κυβέρνησης του Ελευθέριου Βενιζέλου μετονομάστηκε σε Ημιγυμνάσιο , με δύο τάξεις.

1936: Λειτουργεί το τριτάξιο Αστικό σχολείο επί δικτατορίας Ι.Μεταξά.

1940: Ιδρύθηκε το οκτατάξιο Γυμνάσιο Μουζακίου.

1943: Στις 8 Ιουνίου 1943 το κτίριο του γυμνασίου καίγεται από τους κατακτητές Γερμανούς.

1946: Με έρανο από τους κατοίκους της περιοχής, κτίζεται ο 1ος όροφος του Γυμνασίου.

1949: Αρχίζει να κτίζεται ο 2ος όροφος του κτιρίου.

1964: Γίνεται η εκπαιδευτική μεταρρύθμιση του Γ. Παπανδρέου και χωρίζεται σε Γυμνάσιο και Λύκειο, με τρεις τάξεις το καθένα.

1965: Γίνεται σε ξεχωριστή θέση το Λύκειο Μουζακίου.

1966: Επανενώθηκε σε εξατάξιο Γυμνάσιο με δύο αυτόνομους κύκλους παιδείας, από τον δικτάτορα Γ. Παπαδόπουλο.

1976: Ξαναχωρίζεται σε γυμνάσιο και Λύκειο, με τρεις τάξεις το καθένα, επί κυβερνήσεως Κ. Καραμανλή.

1988: Χωρίζεται το Γυμνάσιο Μουζακίου σε δύο Γυμνάσια, επί κυβερνήσεως Α. Παπανδρέου, με τρεις τάξεις το καθένα. Το 1ο Γυμνάσιο  στεγάζεται στο κτίριο του Γυμνασίου Μουζακίου και το 2ο Γυμνάσιο στεγάζεται στο κτίριο του πρώην Δημοτικού Σχολείου, πίσω από την εκκλησία Μουζακίου.

1992: Τα δύο Γυμνάσια συστεγάζονται σε καινούριο κτίριο, δίπλα από το γήπεδο Μουζακίου.

2011: Τα δύο Γυμνάσια συγχωνεύονται, επί κυβερνήσεως Γ. Παπανδρέου, υπό την επίσημη ονομασία “1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΟΥΖΑΚΙΟΥ”.

history

Εκπαιδευτικά Προγράμματα