1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΟΥΖΑΚΙΟΥ

Ν. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

Ωρολόγιο Πρόγραμμα

Για να δείτε το πρόγραμμα της τρέχουσας σχολικής χρονιάς ανοίξτε τον παρακάτω σύνδεσμο:

ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Εκδρομές

Οι διδακτικές εκδρομές – επισκέψεις είναι το αποτελεσματικό διδακτικό μέσο ή η μοναδική διδακτική ευκαιρία που δίνει τη δυνατότητα στον εκπαιδευτικό και τους μαθητές του να προσεγγίσουν το εξεταζόμενο θέμα (αντικείμενο) στο φυσικό του χώρο και να το επεξεργαστούν ποικιλόμορφα και ποικιλότροπα.

• Οι σχολικές εκδρομές γίνονται αφορμή για τη γνωριμία των μαθητών με περιοχές ιδιαίτερου οικολογικού ενδιαφέροντος, με τόπους, ανθρώπους και πολιτισμούς. Με τον τρόπο αυτό η εκπαιδευτική διαδικασία αποκτά μεγαλύτερο ενδιαφέρον, οι πνευματικοί ορίζοντες των μαθητών διευρύνονται και η γνώση που κατακτάται έχει μονιμότερο χαρακτήρα (Βιωματική μάθηση).
  • Οι μαθητές κατά τη διάρκεια των εκδρομών ξεφεύγουν από τη ρουτίνα της σχολικής καθημερινότητας, αλλάζουν παραστάσεις και με νέες δυνάμεις καλούνται να αντιμετωπίσουν τις μεγάλες απαιτήσεις που έχει πλέον η εκπαίδευση (Ψυχαγωγία).
  • Μαθητές και καθηγητές έρχονται σε επαφή μεταξύ τους μακριά από τους αυστηρούς ρόλους της σχολικής καθημερινότητας. Η προσέγγιση αυτή μπορεί να συμβάλλει στην επιτυχία ολόκληρης της εκπαιδευτικής διαδικασίας (Σύσφιξη σχέσεων).
  • Στη διάρκεια μιας σχολικής εκδρομής οι μαθητές είναι υπεύθυνοι για τη συμπεριφορά τους και για την ομάδα των συμμαθητών. Αυτή η παραμονή των μαθητών μακριά από τη γονική μέριμνα συμβάλλει στην επιτυχία της παιδαγωγικής αποστολής του σχολείου (Ωρίμανση των μαθητών).

Προσφορές Ταξιδιωτικών Πρακτορείων

Σχολικό Έτος 2019-2020