1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΟΥΖΑΚΙΟΥ

Ν. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

Ωρολόγιο Πρόγραμμα

Για να δείτε το πρόγραμμα της τρέχουσας σχολικής χρονιάς ανοίξτε τον παρακάτω σύνδεσμο:

ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Γραφείο Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού

Κος Κ. ΒαγενάςΟι γενικότεροι ρόλοι για τον καθηγητή ΣΕΠ στο σχολείο - που ταυτίζεται με τον υπεύθυνο του ΓΡΑΣΕΠ  (Γραφείο Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού) - μπορούν να είναι οι παρακάτω:

1. Εφαρμογή του θεσμού μέσα από το μάθημα (διδακτικός ρόλος)

2. Εφαρμογή άλλων λειτουργιών στο σχολείο, για παράδειγμα η πληροφόρηση (εφαρμοστικός, υποστηρικτικός ρόλος).

3. Εκπαίδευση των υπόλοιπων καθηγητών για την εφαρμογή και διάχυση του θεσμού στα άλλα μαθήματα και γενικά στις υπόλοιπες σχολικές  δραστηριότητες. (εκπαιδευτικός - πολλαπλασιαστικός ρόλος).

4. Εφαρμογή του θεσμού μέσω άλλων οργανωμένων σχετικών προγραμμάτων (π.χ. αγωγής σταδιοδρομίας).

5. Υποστήριξη συναδέλφων καθηγητών και του διευθυντή για την εφαρμογή του θεσμού (υποστηρικτικός ρόλος).

6. Συμβουλευτική υποστήριξη μαθητών και γονέων (συμβουλευτικός ρόλος).

7. Συνεργασία με φορείς (της Εκπαίδευσης, της Απασχόλησης, της Τοπικής Αυτοδιοίκησης κ.τ.λ.) έξω από τη σχολική μονάδα (ρόλος συμβουλευτικής συνεργασίας).

Για πληροφορίες επικοινωνήστε (μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου) με τον υπεύθυνο του πρώην ΓΡΑΣΕΠ κ. Κωνσταντίνο Βαγενά.

Εκπαιδευτικά Προγράμματα